Výročie 100 rokov od zjavenia Panny Márie vo fatime 2017

04.02.2017

V roku 2017 bude Cirkev oslavovať sté výročie fatimských zjavení. Aj keď uplynulo už 100 rokov od udalostí, ktoré sa vo Fatime odohrali, odkaz Ružencovej Panny Márie, ako sa vtedy Panna Mária v Cove da Iria predstavila, zostáva aktuálny aj dnes. Vojny a tragédie, ktoré postihujú ľudstvo, útoky na Cirkev, prenasledovanie kresťanov a ideológie šíriace svet bez Boha sú toho dôkazom. Tohtoročné jubileum je príležitosťou znova si pripomenúť to, k čomu nás Panna Mária vo fatimských zjaveniach pozvala.

Pripomeňme si v krátkosti, čo sa pred 100 rokmi odohralo. Trom deťom - Lucii, Františkovi a Hyacinte sa vtedy počas 6 mesiacov, od mája do októbra, vždy 13. dňa v mesiaci, zjavovala Matka Božia. Panna Mária sa predstavila ako Ružencová Panna Mária, vyzývala deti, aby sa denne modlili ruženec za mier vo svete, aby prinášali obety za hriešnikov a na uzmierenie za hriechy proti Nepoškvrnenému Srdcu Márie. Pri zjaveniach Panna Mária hovorila s deťmi o ich životoch, ale predovšetkým priniesla dôležitý odkaz neba pre celý svet. 

 V čase zjavení mala Lucia desať, František deväť a Hyacinta sedem rokov. Deti sa podľa pokynov Panny Márie vytrvalo modlili, umŕtvovali a konali ďalšie skutky pokánia. Keď sa informácia o zjaveniach rozšírila, na miesto sa začali schádzať zvedavci z celého kraja. Chýr o zjaveniach mal veľký ohlas, avšak nie celkom pozitívny. Deti aj ich rodiny ľudia upodozrievali z klamstva. Svetská moc využívala zjavenia na proticirkevnú propagandu. Pri poslednom zjavení v októbri, keď Panna Mária sľúbila vykonať zázrak, sa v Cova da Iria zišlo 70-tisíc ľudí. Hovorilo sa, že ak sa zázrak nestane, pastierikov zabijú. Napokon všetci zhromaždení videli zvláštny úkaz, ktorý sa označuje ako tanec slnka. Ľudia sa pri tom od strachu hádzali na kolená do blata, modlili sa a ľutovali hriechy. Po tomto mesačné zjavenia skončili, ale deti zažili ešte viacero osobných zjavení. Františka a Hyacintu čakalo ďalšie utrpenie - o pár rokov neskôr sa stali obeťami epidémie španielskej chrípky. Lucia po vstupe do kongregácie sestier dorotejok a potom ku karmelitánkam postupne zverejňovala posolstvá zo zjavení. Súrodenci František a Hyacinta Martovci sú dnes blahoslavení. Ich sesternica Lucia Santosová, ktorá zomrela v roku 2005 vo veku 97 rokov, je v procese blahorečenia. (upravené podľa https://www.katolickenoviny.sk) 


Katolícka cirkev na Slovensku začala rok 2017 pastierskym listom, v ktorom nám približuje fatimske posolstvo: Posolstvo Matky Božej Fatimskej je plné materinskej lásky. Ukazuje ľudstvu cestu, ako kráčať k svätosti. Iba pokánie je jedinou cestou k morálnej náprave. Pápež Pavol VI. v závere tretieho zasadania Druhého vatikánskeho koncilu (dňa 21. novembra 1964) zveril ľudstvo Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie a zároveň vyhlásil Pannu Máriu za "Matku Cirkvi". My, jednotlivo či spoločne, si môžeme toto postavenie sa pod ochranu Matky Božej často pripomínať. Panna Mária zároveň priblížila duchovné prostriedky, ktoré napomáhajú polepšeniu človeka i sveta. Sú to najmä: svätá spoveď a sväté prijímanie počas prvých sobôt v mesiaci; modlitba posvätného ruženca a rozjímanie nad ružencovými tajomstvami - s úmyslom: odčiniť urážky, ktorými ľudia urážajú Pána Boha a Nepoškvrnené Srdce Panny Márie. V súkromných zjaveniach - uznaných Cirkvou - ide o to, aby sme správne pochopili znamenia čias. Tak je to aj pri fatimských zjaveniach. V situácii, keď sa svet vysmieva z diabla a z pekla, fatimské deti vidia peklo v celej jeho hrôze. Keď si ľudia myslia, že ich zloba (vojny, násilie, vydieranie, korupcia...) nemá žiadne dôsledky, vidíme utrpenie ako dôsledok morálneho úpadku ľudstva. Keď si na prahu nového roka vinšujeme zdravie a šťastie - mali by sme prijať vekmi osvedčený liek na morálne choroby ľudstva - úprimné pokánie! Mali by sme si uvedomiť, že opravdivý pokoj nie je iba bezvojnový stav; nie je ani len rovnováha medzi protikladnými mocnosťami alebo výsledok despotickej vlády. V pravom zmysle slova je pokoj "dielom spravodlivosti" (porovnaj Izaiáš 32, 17). Pravý pokoj je ovocím poriadku, ktorý vštepil do ľudskej spoločnosti jej božský Zakladateľ a ktorý majú ľudia uskutočňovať. Želaný pokoj sa nikdy nezískava raz navždy. Treba ho budovať nepretržite. A keďže aj ľudská vôľa je narušená hriechom, starostlivosť o pokoj vyžaduje od každého vytrvalé ovládanie vášní a bdelosť zákonitej vrchnosti." (https://www.kbs.sk/) 

Tak ako pred 100 rokmi vo Fatime, aj v Medžugorji Matka Božia zdôrazňuje veľkú hodnotu modlitby posvätného ruženca a upozorňuje na naliehavosť modlitby za pokoj - pokoj vo svete, ktorý ale začína pokojom v srdci každého z nás. Panna Mária v posolstvách pozýva k úprimnému obrátenie srdca, k zmiereniu človeka s Bohom a s inými ľuďmi, aby tak mohol v našich srdciach zavládnuť mier. V posolstvách hovorí: "Len modlitbou a pôstom sa aj vojny môžu zastaviť, vojny vašej nevery a strachu z budúcnosti. Som s vami a učím vás milé deti: v Bohu je pokoj a vaša nádej. Preto sa priblížte Bohu a dajte ho na prvé miesto vo svojom živote." "Len keď duša nájde pokoj v Bohu, cíti sa spokojne a láska začne prúdiť do sveta. A zvlášť milé deti ste pozvaní, aby ste žili a dosvedčovali pokoj, pokoj vo svojich srdciach rodinách a cez vás začne prúdiť pokoj do celého sveta." 

 FATIMA A PÁPEŽI 


Sviatok Panny Márie Fatimskej oslavuje Cirkev 13. mája. Osobitným spôsobom zasiahlo posolstvo Matky Božej Svätého Otca Jána Pavla II., ktorý 13. mája 1981, na výročie fatimských zjavení, unikol smrti po útoku na Námestí svätého Petra v Ríme. Pápež potom presne rok po útoku putoval do Fatimy, aby sa poďakoval za záchranu života a guľku, ktorú mu vybrali z tela, nechal vsadiť do koruny na hlave sochy Panny Márie. Portugalský biskup Augusto dos Santos Marto v tejto súvislosti pre Vatikánsky rozhlas povedal: "Ján Pavol II. bol pápežom Fatimy. Cez rôzne okolnosti, možno dejinne prozreteľnostné, akou bol atentát v roku 1981, opätovne objavil pravé fatimské posolstvo a priviedol k nemu druhých. Niekoľkokrát Fatimu navštívil, čím sa dostala do srdca Cirkvi. Nasledujúci pápež Benedikt XVI. k zjaveniam vo Fatime vyhlásil: "Tí, ktorí sa domnievajú, že fatimské posolstvo už stratilo zo svojej aktuálnosti, sa mýlia. Toto proroctvo je ešte platné pre putovanie Cirkvi vo svete." 

V dokumente Fatimské posolstvo, ktoré v roku 2000 vydala Kongregácia pre náuku viery na čele vtedy ešte s kardinálom Josephom Ratzingerom uvádza: " V jednom rozhovore mi sestra Lucia povedala, že ako cieľ všetkých zjavení sa jej čoraz jasnejšie ukazovalo napomáhanie rastu vo viere, v nádeji a v láske - a všetko ostatné malo viesť k tomuto cieľu. Zlý má moc v tomto svete, vidíme to a ustavične zakúšame. Má moc, lebo naša sloboda sa neustále necháva odvádzať od Boha," hovorí ďalej kardinál Ratzinger. "Ale odkedy má sám Boh ľudské srdce, a tak obrátil slobodu človeka smerom k dobru, smerom k Bohu, sloboda rozhodnúť sa pre zlo už nemá posledné slovo. Odvtedy platia slová Písma: 'Vo svete máte súženie, ale dúfajte, ja som premohol svet!' (Jn 16, 33). Fatimské posolstvo nás vyzýva dôverovať tomuto prísľubu." (upravené podľa https://www.katolickenoviny.sk/). 

Súčasný pápež František poukazuje na naliehavosť výziev Ružencovej Panny Márie tým, že ako bolo potvrdené oficiálnym vyhlásením z Vatikánu, pri príležitosti stého výročia zjavení Panny Márie, bude v dňoch 12-13 mája 2017 putovať do Fatimy.

https://www.medjugorje.sk/news/uvahy-pre-modlitbove-skupiny/medzugorie/891-vroie-100-rokov-od-zjavenia-panny-mrie-vo-fatime-2017.html#sel=

Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky