Biskup Tomáš Galis zasvätil diecézu Nepoškvrnenému srdcu Panny Márie

15.10.2017

Žilinský biskup Tomáš Galis zasvätil diecézu Nepoškvrnenému srdcu Panny Márie. Diecézu pod jej ochranu zveril v rámci víkendovej slávnosti v Rajeckej Lesnej. Urobil tak symbolicky v roku 100. výročia Fatimských zjavení. Na túto udalosť sa pripravovali veriaci vo farnostiach, spoločenstvách a rodinách deviatnikom, ktorý zostavil člen liturgickej komisie KBS Štefan Fábry.

"Preblahoslavená Panna Mária, Božia rodička, hoci sme hriešni, predsa pred očami všemohúceho Boha a celého neba padáme k tvojim nohám a volíme si ťa dnes za svoju ochrankyňu a matku, za svojou orodovníčku u tvojho syna Ježiša," povedal biskup Galis. Modlitbou zasvätenia zveril biskup Galis diecézu, všetky farnosti, rodiny, starších i mladých pod neustálu ochranu Nepoškvrneného srdca Panny Márie. "Toto človeka dvíha, kto to urobí, tak aj keď možno prežíva ťažkosti, má chorobu, má rôzne nepríjemnosti, môžu to byť tie telesné, môžu to byť aj duchovné,niekedy aj tie psychické, ale to práve, že keď ponúkne, tak ho to začne premieňať, začne ho to akosi tak že vládze všetko uniesť a ešte ponúkať aj za drohých ako dobrovoľnú obetu".

Biskup Galis pripomenul sté výročie zjavenia Panny Márie vo Fatime a jeho odkaz v ochote obetovať sa a vynahradiť za hriešnikov. "Je zaujímavé, že Panna Mária sa zjavila trom pastierikom počas prvej svetovej vojny v oblasti, ktorej názov sa do slovenčiny prekladá ako Údolie pokoja. Tak ako vtedy, aj dnes Európa a svet potrebuje pokoj. Pokoj, ktorý nám ale nedá nikto a nič zo sveta, ale je Božím darom na príhovor Panny Márie", zdôraznil žilinský biskup. Slávnosti sa zúčastnilo hojné množstvo pútnikov a kňazov zo všetkých kútov diecézy.

Zasväteniu predchádzali fatimské slávnosti, ktoré sa v Rajeckej Lesnej konajú vždy v prvú sobotu v mesiaci od mája do októbra. "Je tu bazilika, je tu kostol, ale tu boli tie fatimské soboty a vždy s takou radosťou, s takou nádejou a tak poviem pravdu, už tá obeta alebo to všetko už pomaličky teraz tak utácha. Práve v tom zasvätení diezécy Matke Božej a tak možno aj to posilnenie, čo potrebujeme tú našu diecézu, pre kňazov, pre rehoľníkov, ale najmä pre tých, ktorí si dávajú vzťahy, ktorí jednoducho kráčajú pred Bohom, ktorí idú za ním a hľadajú cestu s Pannou Máriou," hovorí správca farnosti Ján Rusnák. V programe slávnosti bol aj dramatické pásmo a modlitba posvätného ruženca.

Vytvorte si webové stránky zdarma!